- Nem ég le a tej, ha forralás előtt az edényt hideg vízzel kiöblítjük.
- Jó kemény lesz a tejszínhab, ha felverés közben egy csipet porcukrot teszünk bele.
- A vajat könnyebben keverhetjük habosra, ha egy kevés lisztet keverünk bele.
- Gyorsabban habbá verhetjük a tojásfehérjét, ha egy csipet sót vagy kristálycukrot teszünk bele. A habverőnek, tálnak tisztának és zsírmentesnek kell lennie.
- A tojás feltörésekor könnyen meg lehet állapítani, hogy friss-e: ha friss, a fehérje körülveszi a kidomborodó sárgáját, ha már régi, szétfolyik a fehérje és összekeveredik a sárgájával. Egy friss tojás sós vízben rögtön az edény aljára süllyed, míg az öreg tojás úszik a vízen.
- Panírozáskor, a felvert, sózott tojáshoz tegyünk pár csepp olajat, így a panírja ropogós és laza lesz.
- Ha elsóztuk a levest, tegyünk bele kettő felnégyelt nyers krumplit és főzze össze. A végén ki kell venni őket, mert a burgonya felszívja a só nagy részét.
- A friss hal bőre csillogó és síkos, szemei tiszták, a kopoltyú színe világospiros. Ha szürke, az azt jelenti, hogy a hal megromlott. Arról is megismerhető, hogy friss-e a hal, hogy ha vízzel teli lábasba tesszük, az az aljára süllyed, ha a tetején marad, akkor már nem ehető. A hal kiolvasztásához áztassuk tejbe, ezzel elveszi a fagyasztott ízt és puhább lesz.
- A burgonyát mindig hűvös és száraz és sötét helyen tároljuk. Fény hatására a gumók bezöldülhetnek és az egészségre is ártalmas szolanint is kialakíthatják. A krumpli tárolása közben kicsírázhat, ezeket főzés előtt el kell távolítani, mert szolanint tartalmazhat. Hogy a különböző nagyságú krumplik egy időben legyenek puhák, főzés előtt egy villával szurkáljuk meg őket. Ha a megfőzött krumplit hideg vízzel leöntjük, könnyebben meg lehet hámozni. Különösen ropogós lesz a sült krumpli, ha a nyers szeleteket, mielőtt olajba tennénk, lisztbe forgatjuk.
- A süteménytésztát mindig egy irányban kell keverni, különben tönkreteheti a tésztát.
- A tésztaformát zsírozás után tegyük be egy rövid időre a hűtőbe, így nem keveredik össze a zsír a tésztával és könnyebben kivehető lesz a tészta.
- Elkerülhetjük, hogy a pudingon bőr képződjön, ha még forrón cukrot hintünk rá. Könnyedén kiborítható lesz az edényből, ha mielőtt beleöntené, hideg vízzel kiöblíti.
- Ha túl barna a sütemény, de belül még nem sült át, tegyünk rá sütőpapírt.
- Tegyük egy órára a hűtőbe a sodrófát, így nem ragad rá a tészta.
- Ha a frissen sült tortának göröngyös a felülete, formástul borítsuk egy deszkára és 15 percig hagyjuk rajta, ezután felülete sima lesz.
- Tűpróba: magas süteményeknél szúrjunk egy kést vagy villát a legmagasabb részébe és ha nem ragad rá a tészta akkor kész a süti.
- A torta díszítése: először teljesen le kell hűteni a tortát, csak utána tudjuk díszíteni. Egy papírból kivágott mintát tegyünk a torta tetejére, szórjuk meg porcukorral vagy kakaóporral, óvatosan vegyük le a tortáról a papírt és kész a díszítés.
- Ha serpenyőben leégett az étel, vastagon szórjuk meg sóval és hagyjuk néhány órán át állni.
Konyhai mértékegységek:
1 csapott evőkanál konyhasó: 1,5 dkg
1 késhegynyi konyhasó: 0,5 dkg
1 kávéskanál konyhasó: 1 dkg
1 púpos evőkanál liszt: 2 dkg
1 liter liszt: 65 dkg
1 púpos evőkanál cukor: 2 dkg
1 diónyi vaj: 2 dkg